Microsoft, Yaptığınız Her Şeyin Ekran Görüntüsünü Alması Nedeniyle Topa Tutulan “Recall” Özelliği Konusunda Geri Adım Attı

Microsoft, yakın zamanda düzenlediği bir etkinlikte yapay zekâ bilgisayarlarına “Recall” isimli bir özellik getireceğini duyurmuştu. Bu özellik, yerleşik olarak gelen yapay zekâ modellerinin yardımıyla cihazınızda yaptığınız her şeyin ekran görüntüsünü alıyor ve onlara anında ulaşmanızı sağlıyordu.

Tabii ki her şeyin ekran görüntüsünün alınması gizlilik ve güvenlik endişelerini beraberinde getirdi. Hatta yakın zamanda Recall’da tespit edilen bir güvenlik açığı, saldırganların verilere kolayca erişebileceğini ortaya koydu. Microsoft’a özelliğe ilişkin tepkiler çığ gibi büyürken bugün nihayet bir hamle geldi. Şirket, Recall konusunda geri adım attı.

Recall’u kullanmak opsiyonel olacak, kimlik doğrulaması gerekecek

Microsoft, özelliğin getirdiği endişeler nedeniyle özür dilemedi ancak bazı değişiklikler yaptı. Normalde Recall’un Copilot+ PC olarak isimlendirilen ve 18 Haziran itibarıyla piyasada yer almaya başlayacak yapay zekâ bilgisayarlarında varsayılan olarak kullanıma sunulması bekleniyordu. Şimdi ise bu değişti.

Artık Recall’u kullanmak tamamen kullanıcıya bağlı olacak. İsterlerse devre dışı bırakabilecekler. Şirket yöneticisi Pavan Davuluri, “Eğer aktif olarak kullanmak istemezseniz varsayılan olarak kapalı olacak.” ifadelerini kullandı. Bu da zorunlu olarak her şeyin ekran görüntüsünü alma durumunun ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra Recall’ı etkinleştirmek için Windows Hello’nun gerekeceğini de söylüyor. Böylece yüzünüz, parmak iziniz veya bir PIN yoluyla kimlik doğrulaması yapılabilecek ve özellik kullanılabilecek. Davuluri, Recall ile kaydedilen aktivitelerinizi görmek için kimlik doğrulaması gerekeceğinin altını çiziyor ve başkasının verilere erişiminin engelleneceğini vurguluyor. Şirket, Recall’un içeriklerin güvende tutmak için ek veri koruma katmanları eklediğini de belirtti.

Gelen tepkilerin ardından Microsoft’un bu tarz bir adım atması ve özelliği kullanıcıya bırakması rahatlatıcı. Güvenlik sorunlarının gerçekten çözülüp çözülmediğini kullanıma sunulduğunda göreceğiz.

Recall’a gelen tepkileri iyice artıran güvenlik açığı hakkındaki detaylar için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir