‘Hayat Tamircisi’ Mardin ve Diyarbakır yangınında yaralanan hayvanlara şifa dağıtıyor

Doğup büyüdüğü toprakların hayvanlarla bağını güçlendirdiğini ifade eden Mardinli Hasan Kızıl, şunları söyledi; 

“BİZİM ÖNCELİĞİMİZ HAYVANLAR”

“Bu topraklarda büyümem hayvanlarla daha iyi temaslar kurmamı sağladı. On yıldır engelli hayvanlar için yürüteç ve protezler tasarlıyorum. Yangının ilk sabahından itibaren oradaydık. İlk gittiğimiz an kaostan dolayı hayvanlara müdahale edemedik. Çünkü tam bir savaş alanıydı. Yavaş yavaş müdahale etmeye başladık.

Aşırı yanık olan hayvanları başka şehirlerde hastanelere gönderdik. Daha donanımlı rehabilitasyon merkezlerine gönderdik. Kendimiz müdahale edebileceğimiz yanıkları da biz tedavi etmeye başladık. Sahada çalışırken bazı üzücü olaylar da olabiliyor. Bilinçsiz hayvanseverler hayvanlara müdahale etmek isterken tam tersi onlara zarar veriyorlardı.

Herkes elini taşın altına koydu. Sabahında sahada bulunduk ve elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık ve halen de yardım etmeye devam ediyoruz. İlk müdahalelerimiz tıbbi müdahale ve sonrasında yavru olan hayvanların süte kavuşmasını sağladık. Sahada bazı provokasyonlar olmasına rağmen bunlara gözümüzü kapattık. Bizim önceliğimiz hayvanlar. Depoları yanan vatandaşlarımız için saman desteği vermeye çalışıyoruz” 

İlaç desteğine ihtiyaçları olduğunu belirten Kızıl, “Atölyemiz için istediğimiz tek şey ilaç, yanık kremleri, antibiyotik kremler ve ilaç olan her şeye ihtiyacımız var. Bu konuda bir sınırımız yok. Tedavi ettiğimiz hayvan sayısı yüzü geçmiş durumda. Şu an hayvanlara yardım etmeye devam ediyoruz ve halen de devam edeceğiz. Şu an çok iyi durumda değiller ama biz eski hayatlarına geri dönmeleri konusunda elimizden geleni yapacağız” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir