Araçlara Taşıt Tanıma Birimi takmak zorunlu oluyor!

Vergi kayıplarını önlemek için bakanlıktan büyük adım geldi. Açıklama ile 30 milyondan fazla araç sahibini ilgilendiriyor. Artık araçlara “Taşıt Tanıma Birimi” takmak zorunlu olacak. Bu sayade araç plakalarını otomatik olarak algılayan sistem, vergi kayıplarını en aza indirecek.

Taşıt Tanıma Birimi zorunluluğu 2025’te hayatımıza girecek!

Şu anda tüm akaryakıt istasyonlarında araç plakaları manuel olarak giriliyor. Bugün açıklanan yeni kanun ile artık bu plakalar manuel olarak girilmeyecek. Tüm araçlara zorunlu hale gelecek olan Taşıt Tanıma Birimi plakaların otomatik olarak tanınmasını sağlayacak. Böylece hem vergi kaybı önlenecek, hem de çalışanların işi kolaylaşacak.

Bildiğiniz üzere bazı akaryakıt istasyonları yasak olmasına rağmen araç plakalarını farklı ya da istem dışı yanlış olarak girebiliyor. Burada oluşan vergi kaybını en aza indirmek isteyen yetkililer, 1 Ocak 2025 tarihi itibarı ile Taşıt Tanıma Birimi kullanımını zorunlu kılacak. Aracın deposuna bağlanan bu birim, plakanızı otomatik olarak tespit edecek.

Hatalı faturalandırmayı önleyen bu sistem hem müşterinin daha hızlı alım yapmasını hem de pompa görevlisinin işlerinin kolaylaşmasını sağlıyor. Ticari araçlar için 31 Aralık 2024’e kadar tanınan bu süre içerisinde tüm araçların Taşıt Tanıma Birimini takmış olması gerekiyor. Binek araçlar için süreç ise 1 Ocak 2025’ten itibaren başlayacak.

Taşıt Tanıma Birimi ücretli mi? İşlem ne kadar sürüyor?

Taşıt tanıma cihazı aslında kurumsal araçlara ücretsiz olarak sunulan bir sistem. Ancak firmalara göre değişse de işlemin maliyeti ortalama 250 TL civarında. 15 dakika süren bu işlem ile aracınıza Taşıt Tanıma Birimini kolayca taktırabilirsiniz. Böylece hem sizin hem devletimizin hem de görevlilerin işi kolaylaşmış olacak. Siz yeni kanun hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir